آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارگزارش بازار امروز 21 تیر

گزارش بازار امروز 21 تیر

۲۱ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۵۵

نمای پایانی بورس امروز  شاخص کل با رشد ۱۹هزار واحدی همراه شد

رشد ۱۹هزار و ۷۵واحدی شاخص کل (۱.۴۸درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۳۰۴هزار واحدی قرار داد.
شاخص‌ هم وزن ۰.۷۷درصد رشد کرد.
ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از ۶هزار و ۳۷۰میلیارد تومان رسید.
بیش از ۲۴میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی
رشد بیش از سه درصد ۱۱۸نماد و کاهش بیش از سه درصد ۱۴۰نماد


روز جاری در مجموع حدود ۶هزار و ۳۷۰میلیارد تومان سهم خرید و فروش شد که پنج نماد برکت، شتران، فولاد، شستا و شپنا به ترتیب در رتبه اول تا پنجم لیست بیشترین ارزش معاملات سهم قرار گرفتند.

در سومین روز هفته معادل ۲۰۰میلیارد تومان سهم گروه دارویی برکت دست به دست شد، پالایش نفت تهران پس از معاملاتی به ارزش ۱۷۰ میلیارد تومان دوم شد و سهم فولاد مبارکه اصفهان نیز به جایگاه سوم معاملات رسید.

سهم بورس کالای ایران ( کالا) پس از بازگشایی ۱۵درصد رشد قیمت را تجربه کرد و از طرف دیگر سهم خدمات فنی فولاد یزد ( خفولا) با کاهش ۲۵درصدی قیمت کام سهمداران خود را تلخ کرد.

بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه «فلزات اساسی» تعلق داشت به طوری که ۷۳۵میلیارد تومان فقط در این بخش جابجا شد، گروه «محصولات شیمیایی» با معاملات ۶۳۰میلیارد تومانی دوم شد و «فرآورده های نفتی» در جایگاه سوم قرار گرفت.

امروز ۵.۸درصد از کل سهم عطرین نخ قم ( نطرین) معامله شد، ۱۰ نماد برتر سهم ۲۵.۱درصدی از کل داد و ستدها داشتند، ارزش معاملات در هشت سهم به بیش از ۱۰۰میلیارد تومان رسید و نصف ارزش کل معاملات نیز به ۵۴نماد نخست اختصاص داشت.


در بورس امروز حقیقی‌ها حدود ۲۵میلیارد تومان وارد بازار سهم کردند. ارزش کل معاملات خرد ۶هزار و ۳۶۰میلیارد تومان بود، افراد حقیقی ۸۳درصد یعنی پنج هزار و ۲۶۰میلیارد تومان سهم خریدند و مازاد خریدشان مقدار قابل توجهی از کل معاملات نشد.

بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «محصولات شیمیایی»، «فرآورده‌های نفتی» و «خدمات فنی و مهندسی» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «فلزات اساسی» و «خودرو و ساخت قطعات»به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

سه نماد شاوان، سصفها و پارسان لقب بیشترین رشد سهم حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به وغدیر، شپنا و فوکا معطوف بود.

مالکیت حقیقی در ترکیب سهمداری پالایش نفت لاوان حدود ۵۵میلیارد تومان رشد یافت و از سوی دیگر سهمداران حقوقی سرمایه‌گذاری غدیر با برتری حدود ۲۵میلیارد تومانی ابتکار عمل را در دست گرفتند.

امروز رشد سهم حقیقی‌ها در ۸۳نماد و رشد سهم حقوقی‌ها در ۹۲نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول ۴۳۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم ۳۸۰میلیارد تومان بود.


نقشه بازار

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪