آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارخروج از بازار طلا با اجرای قانون مالیات

خروج از بازار طلا با اجرای قانون مالیات

۲۲ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۲۲

خروج از بازار طلا با اجرای قانون مالیات

سرمایه های موجود در بازار طلا با اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه از این بازار خارج می شود، اما این اتفاق بعد از مشخص زمان و چگونگی این قانون رخ می دهد.

عبادالله محمدولی،کارشناس بازار طلا به تاثیر اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و تاثیر آن بر معاملات بازار سکه و طلا اشاره کرد و به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: به محض اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، زمینه رونق در بازار سکه و طلا از بین می رود و شاهد کاهش ورود سرمایه های مردم به این بازار خواهیم بود.

وی اظهار داشت: در ابتدا باید ساز و کار مالیات بر عایدی سرمایه مشخص شود، زیرا هنوز جزییات آن اعلام نشده است و فعالان بازار از هیچگونه اطلاعاتی نسبت به این موضوع برخوردار نیستند.

به گفته محمدولی، آیین نامه اجرایی این قانون هنوز ابلاغ نشده است و تاکنون هیچکس نسبت به نحوه اجرای آن هیچ اطلاعی ندارد، به همین دلیل باید منتظر ماند تا جزییات دقیق این قانون جدید مشخص شود.

زمان اجرای مالیات بر عایدی سرمایه مشخص نیست

این کارشناس بازار طلا با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ زمان مشخصی برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه اعلام نشده است، افزود: همین موضوع باعث ایجاد شک و تردید مردم برای سرمایه گذاری در این بازار و کاهش میزان ورود سرمایه ها به بازار سکه و طلا شده است، زیرا گمان می کنند اگر یکباره خبر اجرای این قانون اعلام شود به دلیل کاهش نرخ ها با ضرر و زیان همراه می شوند.

وی ادامه داد: به احتمال زیاد سرمایه های موجود در این بازار با اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه از این بازار خارج می شود اما در ابتدا باید منتظر ماند تا روش و چگونگی اجرای این قانون مشخص شود.

محمدولی با بیان اینکه قانون مالیات بر عایدی سرمایه دارای دستورالعمل و آیین نامه اجرایی است، گفت: باید دید که این قانون براساس چه منطق و اساسی به کار گرفته می شود اما با توجه به چیزی که مدنظر ما و اکثر فعالان بازار است به نظر می رسد که این قانون جدید می تواند زمینه ساز ایجاد برخی از مشکلات در بازارها باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت خروج سرمایه ها از بازار طلا، نقدینگی حاضر در اختیار مردم وارد کدام یک از بازارهای سرمایه گذاری در کشور خواهد شد، اظهار داشت: اکنون در این زمینه نمی توان  پیش بینی دقیقی ارائه کرد اما به طور معمول سرمایه ها جذب بازاری خواهند شد که از جذابیت سرمایه گذاری برخوردار باشند.

کاهش شدید نرخ طلا در بازار نسبت به سال ٩٩

این کارشناس بازار طلا با تاکید بر اینکه طلا نسبت به سال گذشته کاهش زیادی تجربه کرده است، افزود: نرخ هر گرم طلا در سال ٩٩ به نرخ حدود یک میلیون و ٥٠٠ رسید اما اکنون نرخ آن در محدوده یک میلیون و ٧٠ هزار تومان است که این آمار نشان دهنده کاهش شدید نرخ ها نسبت به سال گذشته است.

وی به اقدامات تاثیرگذار در بهبود بازار طلا اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از ساختارسازی ها در بازار طلا ضعیف است، اکنون در کشور بانک طلا وجود ندارد تا افرادی که در بازار طلا حضور دارند بتوانند از طریق بانک اقدام به انجام برخی معاملات کنند.

محمدولی خاطرنشان کرد: اگر در کشور ساماندهی قوی در حوزه سکه و طلا ایجاد نشود، مسایل حاکم در این بازار در برخی از مواقع باعث ایجاد چالش در این حوزه شده است.

این کارشناس بازار طلا در پایان گفت و گو با سنا اظهار داشت: همه آحاد مردم بر اساس موقعیت اقتصادی که دارند باید در امر اداره جامعه نقش داشته باشند و ازطریق پرداخت مالیات به این امر مهم کمک کنند.

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪