آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارعرضه اولیه سپید ماکیان

عرضه اولیه سپید ماکیان

۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۰۷:۳۸

عرضه اولیه «سپید» بخریم یا نخریم؟

 

شرکت سپیدماکیان ۱۵۰ میلیون و ۷۵۰ هزار سهم خود را در چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰  به بورس عرضه می‌کند. این شرکت که با نماد سپید در بورس ثبت شده هفتمین عرضه اولیه سال جاری  است.

گروه سپیدماکیان در سال ۱۳۵۹ به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۸ به این عنوان تغییر نام داد. موضوع فعالیت سپید ماکیان، تولید و پرورش انواع طیور و فعالیت در زمینه تکثیر و پرورش آبزیان و همچنین پرورش انواع نهال است. سرمایه این شرکت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان است و در عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام خود را حراج می‌کند.

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده در امیدنامه این شرکت، سهامداران اصلی این شرکت همگی افرادحقیقی هستند که هر کدام یک سوم از کل سهام شرکت را در اختیار دارند.

درآمدهای عملیاتی «سپید» در سال ۱۳۹۹ معادل یکهزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بوده که نشان از افزایش ۵۸ درصدی فروش شرکت دارد. از سوی دیگر سود خالص شرکت هم به ۳۵۳ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۹۸ افزایشی ۸۵ درصدی را نشان می‌دهد.

جدول صورت گردش وجوه نقدی شرکت سپیدماکیان هم نشان می‌دهد که موجودی نقد در پایان سال ۹۹ در این شرکت با افزایشی ۱۰ میلیارد تومانی حدود ۵۵ میلیارد تومان بوده است. با این حال درآمدهای صادراتی سپید در سال ۹۸ و ۹۹ صفر بوده و کل درآمد فروش این شرکت داخلی بوده است.

با توجه به صورت سود و زیان برآوردی و محاسبه ارزش شرکت از روش‌های مختلف، ارزش هر سهم ۲۲۹۴۷ ریال برآورد شده است که با توجه به سقف قیمتی ۲۱۰۰۰ ریالی در عرضه اولیه، به نظر می‌رسد، این عرضه اولیه کمی گران باشد.

عرضه اولیه سپید در حالی روز چهارشنبه ۲۳ تیر برگزار می‌شود که هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۱۵۰ سهم در بازه قیمتی ۱۹۹۰ تا ۲۱۰۰ تومانی ثبت سفارش انجام دهد. با فرض مشارکت ۲٫۵ میلیون نفری در این عرضه اولیه، احتمالا به هر نفر ۴۸ سهم در سقف قیمتی تخصیص داده شود که معادل ۱۰۰ هزار تومان نقدینگی نیاز خواهد داشت.

بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، جمع دارایی‌های جاری و غیرجاری سپید در سال ۹۹ معادل یک هزار و ۲۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل بیش از دو برابر شده است. همچنین کل بدهی‌های این شرکت هم ۴۱۱ میلیارد تومان به ثبت رسیده که نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۲۸ درصد افزایش داشته است.

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪